• 5.4284
  % 0.0276
 • DOLAR

 • 6.1778
  % 0.0016
 • EURO

 • 1.1381
  % -0.0791
 • EUR/USD

 • 224.9
  % 0.0372
 • ALTIN

Pariteler


Her ülkenin kendisine has bir para birimi bulunur. Avrupa Birliği ya da Amerika gibi birden fazla devletin olduğu yapılanmalarda farklı ülkeler tarafından aynı para biriminin kullanılması tercih edilir. Ülkelerin iç piyasada yoğun şekilde kullanılan kendi parası dışında geçerliliği olan yabancı para birimleri döviz olarak adlandırılır. Ülkemizde Dolar, Euro, Sterlin, Japon Yen, Frank gibi para birimleri en sık alımı ya da sarımı yapılan dövizler arasındadır. Ülke içinde kullanımı oldukça sınırlı olmasına rağmen yatırım amacıyla alınan paralar da döviz kapsamındadır. Gürcistan Larisi, Uruguay Pesosu gibi para birimlerinin yükselen döviz kurlarından yararlanmak amacıyla alındığı bilinmektedir. Nitekim bu dövizlere yatırım yapan kişilerin 2018 yılında kazançlı çıktıkları görülmektedir. İki para arasındaki karşılıklı değişim oranına ise döviz kuru denir. Ülkenin ithalat rakamları, ihracat oranları, üretim potansiyeli, yastık altı dövizlerin oranı gibi hususlar döviz kurunun değişmesinde önemli etkenler arasındadır.

Parite Listeleri

Ülkenin genel ekonomik gidişatı, diğer ülkelerin ekonomik atılımları ya da güncel politik veya sosyal olaylar döviz kurunu etkiler. Bu etki global anlamda görülür. Tüm para birimlerinin birbirlerine yönelik değerleri her an dalgalanmaya müsaittir. Geniş bir yelpazeden döviz kurlarını anlamak için tüm listelere bakmak ve yükselme ya da düşüşleri izlemek faydalıdır. Özellikle dövize yatırım amacıyla bakan kişilerin bunu yapması kazanç sağlamaları ile sonuçlanacaktır.

Online Parite İşlemleri

Döviz alıp satmayı düşünen kişiler genellikle döviz bürolarını ya da ulusal bankaları kullanırlar. Günlük kur üzerinden yapılan bu işlemlerin hacmi oldukça fazladır. İnternet bankacılığının gelişmesi ve internetin ekonomi alanında profesyonel şekilde kullanılmaya başlanması ile internet üzerinden de alım ve satım yapılabilmektedir. Bankaların internet sistemleri ya da farklı finans kuruluşlarının resmi sayfaları buna aracılık yapmaktadır. Anlık olarak yapılan bu sistemde, döviz kurunun iyi konumda olduğu anda satış yapılarak kar elde edilir. Döviz bürolarına gitmeye gerek kalmadan yapılan işlemler yatırımcılarının işini kolaylaştırmaktadır.

Farklı Şekillerde Uygulanan Parite Kurları

Parite kurlarını etkileyen sebepler olduğu gibi döviz kuru sisteminin de kurlar üzerinde etkisi büyüktür. 24 saat boyunca değişime açık olan kurların belirlenmesine yönelik üç politika izlenir. Ülkemizde şu anda denetimli serbest sistem uygulanır. Piyasa kendi içerisinde serbest olsa da, anlık dalgalanmalar ve normal olmayan gelişmelerde Merkez Bankası tarafından denetleyici ve kontrol altına alıcı işlemler derhal devreye konulur. Serbest kur sistemi tamamen arz talep dengesine ve diğer koşullara göre kurun kendi kendine şekil almasını amaçlar. Kontrollü sistemde ise tüm yetki Merkez Bankalarındadır ve kurlar periyodik zamanlarda onlar tarafından ilan edilir.

Dovizyeri.com

Bu site şu an yapım aşamasındadır. Ve buraya yazacağınız her şey sizleri bağlamaktadır. Elimizden geldiği kadar bitirip sizlerin hizmetine sunmaktan keyif duyuyoruz. Ayrıca yaşanan sorunlardan asla DEMO ADRESİMİZ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.