• 5.4284
  % 0.0276
 • DOLAR

 • 6.1778
  % 0.0016
 • EURO

 • 1.1381
  % -0.0791
 • EUR/USD

 • 224.9
  % 0.0372
 • ALTIN

Döviz mi Almak Karlı, Altına Yatırım Yapmak Mı?

2019-03-16 12:54:45

İnsan belli şartlar altında çalışarak birikim yapmakta ve o birikimi belli kazanç merkezlerinde kullanarak arttırmak amacındadır. Yatırım için doğru araca karar verildiğinde ve doğru adımlar atıldığında kazancınızı katlamak mümkün olan bir durumdur. Kişilerin yatırım alanları farklı olsa da hiç kuşkusuz herkesçe kabul edilen iki ana yatırım çeşidi altın ya da dövize yatırım yapmaktır. Yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Piyasada ki dalgalanmalar iyi incelenmeli ve risk almayı sevmiyorsanız en az riski olan yatırım aracına yatırım yapmalısınız. Amacınız para kazanmak olsa da belli dalgalanmalardan etkilenen altın ya da döviz yatırımında doğru adımlar atmazsanız kayıpta yaşayabilirsiniz. Bu sebeple uzun süreli yatırımlar yaptığınızı unutmamalı ve piyasada ki değişimleri yakından takip etmelisiniz. Altın yatırımı ve döviz yatırımı farklı avantajları olan ve doğru adımlarla hareket edildiğinde kazandıran yatırım çeşididir.

 

Yatırım Rüzgarını Belirleyen Ana Etkenler

 

Yatırım için birçok kazanç getiren araç bulunmaktadır. Borsa senedi alım satımı yapmak, altın ya da dövize yatırım yapmak gibi. Ancak kazancınızı belirleyen ana etmenler doğru adım atmadığınız da bir anda elinizdekini kaybetmenize sebep olabilir. Altın ve döviz kurunu siyasi buhranlar, dünya genelini etkileyen savaş ve siyasi anlaşmalar, küresel ekonomi gibi ülke ve birey psikolojisini doğrudan etkileyen etkenler belirler. Örnek verilecek olursa var olan bir iç savaş ülke genelinde psikolojik buhran yaratacağı için altın değer kazanacaktır. Siyasi bir sürtüşme sonrası ise döviz artış gösterecektir. Bu yatırımlarda altının dövizden daha çok değer kazanıp yatırımcısına kazandırdığı tespit edilir. Risk almayı sevmeyen biri iseniz doğru yatırım aracı altın olmaktadır.

 

Altın Yatırım Yolları Nelerdir?

 

Altına yatırım yapmak istiyorsanız kuyumcudan işlenmemiş değerini koruyan gram altın alarak altın fiyatları arttığında satabilirsiniz. Ancak bu yöntem artık eskilerde kalmış bir yöntem olup daha modern yöntemler tercih edilmeye başlanmıştır. Kazancınızı arttırmaya yardımcı olacak altın yatırım kanalları vadeli altın sözleşmesi yapmak, altın hesabı açmak, borsada altında birikiminizi değerlendirmek, forex piyasasında birikiminizi katlamaktır.

YORUM YAP
YORUMLAR
 • fatma güler 2019-03-18 18:23:45
 • altın mı alalım yani?
 • Hasan 2019-03-22 18:11:13
 • Bence şu anda mantıklı olan alabildiğimiz kadar olan yatırımlık gerek altın dolar ne alabiliyor isek almak ve piyasayı takip etmek

Dovizyeri.com

Yatırım yapmak için hangi piyasanın daha karlı olduğu yatırımcıların ve piyasanın deneyimine göre değişiklik gösterir. Çünkü bu durumlar belirleyici özelliklere sahiptir. Borsa piyasası kişilerin hisse senedinde kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca Dovizyeri.Com belirli bir yatırımcılara hitap eder. Finans piyasasında yeni yatırım yapacak olan yatırımcıların öncelikle deneyim kazanmaları gerekir. Yatırım yapmak ve güncel verilerden yararlanmak istiyorsanız bizi takip edin.