• 5.4284
  % 0.0276
 • DOLAR

 • 6.1778
  % 0.0016
 • EURO

 • 1.1381
  % -0.0791
 • EUR/USD

 • 224.9
  % 0.0372
 • ALTIN

Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Olursa Ne Olur?

2019-03-14 15:40:29

Devalüasyonun en kısa şekilde tarifi, şu şekilde verilebilir: Ülkede geçerli olan para biriminin, diğer döviz birimleri karşısında, değer kaybetmesi şeklinde açıklanabilir.

 

Devalüasyon Ülke Ekonomisini Nasıl Etkiler?

 

Devalüasyon ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. Ülkede kullanılan para biriminin, diğer ülke para birimleri karşısında, değer kaybetmesinin sonuçları ağır olacaktır. Uluslararası piyasalarda ve ticarette, olumsuz yönde dalgalanmalar meydana getirecektir. Ödemelerde açık veren bir durum söz konusu olduğu takdirde, ülke para birimi, bilinçli olarak düşürülür. Böylece, ülke dışından satın alma kabiliyeti, azaltılmış olur. Bu durum, ihracatı arttırırken, ithalatı azaltacaktır.

 

Tarihte Meydana Gelen Devalüasyonlar

 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, belli dönemlerde, devalüasyonlar meydana gelmiştir. Cumhuriyet’in kuruluşunun ilk yıllarında, 1 doların karşılığı, 1 Türk Lirası’nın altında bulunmakta idi. Zaman içerisinde, yurt içi ve yurt dışındaki ekonomik dalgalanmalar, bu durumu değiştirmiştir. Dolar ve bazı para birimleri, Türk Lirası karşısında maalesef değer kazanmıştır. Hükümetler, bazı durumlarda istemeden de olsa, devalüasyon kararını almak zorunda kalmışlardır. Ticaret hacmini arttırmak ve dış tüketimi azaltmak için, dengelerin sağlanması gerekmektedir. Böyle durumlarda, devalüasyon yapılması, zorunlu olacaktır. 1940 yılına kadar Türk Lirası, dolar karşısında değer kaybetmezken, İngiliz Sterlini karşısında, değerini koruyamamıştır.

 

1940 yılından sonra, farklı tarihlerde, devalüasyonlar yaşanmıştır. Doların, Türk Lirası karşısında ilk yükselişi 1940 yılına denk gelir. Türk Ekonomi tarihinde ise, ilk önemli devalüasyon, 1946 yılında gerçekleşmiştir. 1 Dolar, 2 Türk Lirası’nın üzerine çıkmıştır. İkinci büyük devalüasyon hareketi, 1958 yılında gerçekleşirken, 1 Dolar yaklaşık, 9 Türk Lirası seviyelerine gelmiştir. Üçüncü devalüasyon ise, 1970 yılında meydana gelirken, Doların seviyesi 15 Türk Lirası’na kadar çıkmıştır. 1978 yılı sonlarında ise, 19 Lira seviyelerinde bulunmakta idi.

 

Devalüasyonların en büyük amacı, ticarette ithalat ve ihracat dengesini kurmaya yönelik olarak, yapılır. Ayrıca yakın tarihte 24 Ocakta alınan kararlar, ekonomi tarihine, bu isimle geçmiştir. 1980 yılını, 1994 tarihi izlerken, dış ticaret açığına, kamusal alandaki açıklar da eklenmiştir. 2001 yılındaki devalüasyon öncesinde ise, en çok bankacılık sektörü etkilenmiştir. Yurtdışındaki bazı siyasal olguların da Türk Lirası üzerinde, olumsuz yönde etkileri yakın zamanda görülmüştür.

 

YORUM YAP
YORUMLAR
Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

Dovizyeri.com

Bu site şu an yapım aşamasındadır. Ve buraya yazacağınız her şey sizleri bağlamaktadır. Elimizden geldiği kadar bitirip sizlerin hizmetine sunmaktan keyif duyuyoruz. Ayrıca yaşanan sorunlardan asla DEMO ADRESİMİZ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.