• 5.4284
  % 0.0276
 • DOLAR

 • 6.1778
  % 0.0016
 • EURO

 • 1.1381
  % -0.0791
 • EUR/USD

 • 224.9
  % 0.0372
 • ALTIN

Borsaya İlk Kez Girenlerin Bilmesi Gerekenler

2019-03-14 15:38:40

Borsa sözlük anlamı ile bakıldığında değerli kağıtların alım satım işlemi olarak tanımlanıyor. Borsa hem alıcın hem de satıcının iç içe olduğu bir sektördür. Aynı zamanda alıcı ve satıcı aynı Pazar içinde yer alarak da borsanın işlevselliğini pekiştiren çalışmalara imza atmaktadır. Değerli kağıt olarak adlandırılan, ülke ve dünya gündemini ekonomik olarak değiştiren her hisse ve evrak resmi bir sürece tabidir.

 

Ortak Pazar olarak nitelendirilen bu Pazarda alıcı ve satıcı yüz yüze gelmeden hisse alabilmekte ve hisse satabilmektedir. Bu tür alım satım işlemleri kişiye olumlu bir gelir getirebildiği kadar, satış ve alış zamanlarında hiçbir şekilde kar oranı da sağlamamaktadır. Bunun için borsadan gelişigüzel hisse senedi ya da tahvil gibi alım ya da satış işlemleri yapmamak gerekmektedir. Ortak Pazar olarak belirtilen bu satış ağının gerçekleştiği zemin ise elektronik zeminlerdir. İnternet ortamı bu zemine örnek olarak verilebilecek en iyi zeminler arasında yer almaktadır.

 

Borsadan Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

 

Borsa doğru adımlarla hareket edildiğinde oldukça kazançlı olabilen, ancak hiç bilmeden yatırım yapıldığında ise ciddi maddi kayıplar getirebilen bir pazardır. Bu nedenle İlk defa borsada yer alacak kişilerin uzman kişilerden kesinlikle profesyonel yardım alması gerekiyor. Örneğin hisse senedi alımı ve satımında borsa gündemini çok dikkatli takip etmek gerekiyor. Özellikle hangi oranlarda hisse senetlerinde yükselişte olduğunu ve hangi oranlarda hangi hisse senetlerinin düşüşe geçtiğini bilmek gerekiyor. Eğer bilmeden şans üzerine alım ya da satım yapılırsa bu ciddi bir değer kaybının yaşanmasına sebep olmaktadır.

 

Borsa Hem Alıcıya Hem de Satıcıya Kazandıran Bir Ağdır

 

Borsada tek taraflı bir kazanç olabilme ihtimalide söz konusuyken, her iki tarafta yükselişe geçebilmektedir. Borsa da hisse satışı olan bir kurum bu işlemden kar gütmek amacı ile yatırım yapabildiği gibi, hisse senedi alımı yapacak kişi de kazanç elde edebilmektedir. Bu aşamada yapılacak olan ülke gündemini iyi takip etmek ve borsa yatırımı yaparken konulan bedel üzerinden hesaplama yaparak karar vermektir.

 

YORUM YAP
YORUMLAR
Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

Dovizyeri.com

Bu site şu an yapım aşamasındadır. Ve buraya yazacağınız her şey sizleri bağlamaktadır. Elimizden geldiği kadar bitirip sizlerin hizmetine sunmaktan keyif duyuyoruz. Ayrıca yaşanan sorunlardan asla DEMO ADRESİMİZ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.