• 5.4284
  % 0.0276
 • DOLAR

 • 6.1778
  % 0.0016
 • EURO

 • 1.1381
  % -0.0791
 • EUR/USD

 • 224.9
  % 0.0372
 • ALTIN

Altın Fiyatları Ne Zaman Yükselir?

2019-03-14 15:33:50

Altına yatırım yapılması finans piyasaları içerisinde olan yatırımcılar ya da altın piyasasında alım satım yapanlar için adeta geleneksel bir hal almıştır. Özellikle piyasanın güven vermediği durumlarda en güvenilen yatırım aracı olarak altın piyasası ön plana çıkar. Altına yönelim hali başladığında taleplerde artış başlar. Diğer taraftan dövize ya da diğer yatırım araçlarına rağbet olduğunda altın fiyatları düşmeye başlar. Yani durum tamamen arz ve talep üzerinedir.

 

Altın fiyatları değişiminde iki önemli faktör olan arz ve talep direkt olarak fiyata yansır. Talep yüksekse malın değeri de yüksek olur. Aynı şekilde talep azsa malın fiyatında düşme başlar. Altın fiyatları işte bu döngüde değişme kaydeder. Altın fiyatları düştüğünde mutlaka yatırımcılar için bir alım pazarı oluşur çünkü mutlaka fiyatlar yükselecektir. Bu durum asla kaçırılmaz. Fiyat yükseldiğinde de düşük fiyattan alınan altın satılır. Altın piyasasında talebin sürekli artış göstermesi demek altın fiyatlarının yükselmesi demektir.

 

Altına Rağbet Ne Zaman Başlar

 

Altın piyasası hareketliliği piyasaya olan güven azaldığında başlar. Ekonomik kriz, bir savaş hali, enflasyon, hükümetle yaşanan bir kaos gibi durumlar piyasaları olumsuz etkileyen hallerdir. Bu belirsizlik olarak adlandırılan dönemde de yatırım araçlarında düşüşler başlar. İşte bu dönemlerde en az etkilenen altındır. Enflasyon oranının yüksek olması durumları ve yüksek çıkacağı durumları da altının değerlenmesinde, yükselmesinde etkilidir.

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

 

Altın fiyatları gram altın fiyatının dolar kuru ile olan bağlantısına eşdeğer olarak altın fiyatları yerinde sabitken dolar yükseldiğinde gram altın fiyatları da yükselir. Dolar sert bir yükselişe geçerse gram altında aynı şekilde yükselecektir.

 

Enflasyon faktörü altında yükselmeyi gösteren bir ölçüdür. Enflasyon yüksekse doğal olarak paranın alım gücü de düşmektedir. Böylelikle altın fiyatları için yükseliş trendi başlar. Bu nedenle gerek küresel gerek yerel enflasyon halleri altın fiyatlarında etkendir. Likidite yani nakit para akışı da altın fiyatlarını doğrudan etkiler. Likidite artış gösterirse altın fiyatları da yukarı doğru seyreder. Altındaki stok durumu da fiyatı etkileyen bir faktördür.

 

YORUM YAP
YORUMLAR
 • ayşe 2019-03-18 18:21:11
 • altın fiyatları ne zaman yükselecek söyleyin lütfen!!

Dovizyeri.com

Bu site şu an yapım aşamasındadır. Ve buraya yazacağınız her şey sizleri bağlamaktadır. Elimizden geldiği kadar bitirip sizlerin hizmetine sunmaktan keyif duyuyoruz. Ayrıca yaşanan sorunlardan asla DEMO ADRESİMİZ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.